Jarosław Jakimczyk


 

Jarekstrona

Jarosław Jakimczyk - dziennikarz specjalizujący się m.in. w tematyce służb specjalnych. Jarek współpracował z wieloma tytułami prasowymi i mediami elektr

onicznymi w Polsce. W Życiu (z kropką) publikował swoje pierwsze duże materiały śledcze opisując patologie polskiej polityki drugiej połowy lat 90., m.in. nadużycia w spółkach notowanych na GPW. Efektem publikacji dotyczących infiltracji WSI przez obce wywiady (Rosji i USA) było aresztowanie czterechoficerów Wojska Polskiego, którzy zostali skazani na kary więzienia za szpiegostwo.

W późniejszych latach współpracował m.in. z RzeczpospolitąWprostNewsweek Polska, Pulsem Biznesu, Parkietem,Money.pl, a także TVP i TVN. Za swoje materiały był trzykrotnie wyróżniony nominacją do nagrody Grand Press w kategorii Dziennikarstwa Śledczego (2000, 2002, 2003) oraz nominacją do nagrody Watergate Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (2007). Otrzymał też pierwszą nagrodę prezesa TVP w otwartym konkursie na materiał upamiętniający dwudziestolecie upadku komunizmu w 1989 r. (2008).
W wyniku swoich publikacji Jarek parokrotnie był oskarżony o ujawnienie tajemnicy państwowej, jednak wyroki sądu nigdy nie podważyły rzetelności, dokładności i profesjonalizmu jego artykułów, które ujawniły nadużywanie sekretów państwa do celów politycznych, niezgodnych z interesem publicznym.